Her Nefeste Bereket

Sağlık Çemberi Nedir?

Sağlık Çemberi platformu ile en güncel, bilimsel yayınları ve bilgileri kolaylıkla takip edebilmenizi amaçlıyor, yeni teknikleri ve sürü yönetimi ile ilgili bilgileri size aktarabilmek için bir araya gelebileceğimiz bir platform oluşturuyoruz.

Sağlıkla Gelen Bereket!

MSD Hayvan Sağlığı olarak hayvan yetiştiriciliğinde verimin, bolluk ve bereketin bilimsel yaklaşımları takip etmekten geçtiğini biliyoruz.

Sağlıkla gelecek bereketi yarınlar için Sığır Pnömonisine hep birlikte Derman oluyoruz!

BRD Nedir?

Bu bilgilerin alındığı rapor, Nebraska Üniversitesindeki Great Plains Eğitim Merkezinde besi yönetimi uzmanı olan Dr. Dee Griffin tarafından hazırlanmıştır.

Nedensel Faktörler

Geçtiğimiz on yılda birçok sayıda virüs, bakteri ve diğer organizmalar akut BRD ile ilişkilendirilmiştir. Tekil olarak bu organizmalar – ya da patojenler – sağlıklı sığırlarda tek başlarına hastalık oluşturuyor gibi görünmüyorlar. Fakat farklı stres faktörleri ile birlikte farklı patojenler arasındaki etkileşimler BRD’nin gelişiminde kritik bir rol oynuyor.

Bu bilgilerin alındığı rapor, Nebraska Üniversitesindeki Great Plains Eğitim Merkezinde besi yönetimi uzmanı olan Dr. Dee Griffin tarafından hazırlanmıştır.

Kaynak için tıklayınız.

Virüsler

Sadece Bovine herpesvirüs 1 (BHV-1, ya da IBR) parainfluenza 3 virüsü (PI3), bovine viral diyare virüsü (BVDV) ve sığır solunum  yolu sinsityal virüsleri(BRSV), diğer patojenler ile önemli bir etkileşime girmeden akut solunum yolu hastalığına neden olabilecek virüslerdir.

Bakteriler

BRD hastalığı ile ilişkilendirilen bakteriler aşağıdaki gibidir.

Stres Faktörleri

Çevresel, besinsel ve yönetimsel stres faktörleri BRD’nin ana sebeplerinden değildir. Fakat stres, bağışıklık sistemini baskılıyan kandaki glukokortikoid seviyesinin artmasına neden olur. BVDV’de olduğu gibi bu durum patojenlerin daha rahat bir şekilde enfeksiyon oluşturmasına yardımcı olur.

Hastalığın Gelişimi

Solunum yolu virüsleri tarafından oluşturulan hasar hayvanların doğal savunma mekanizamasını ortadan kaldırır. Sonuç olarak solunum yolunda doğal olarak bulunan bakteriler gelişerek enfeksiyon oluştururlar. Sonrasında ise eğer hayvan stres altındaysa, hayvanın enfeksiyonu aşma yeteneği zayıflar ve BRD süreci başlar.

Hastalık Belirtileri

BRD’nin gözlenebilir  ya da klinik bulguları genellikle çevresel ya da yönetimsel stres faktörlerini takiben 5 ile 14 gün arasında gelişir. BRD’nin klinik bulguları arasındaki varyasyonlar hastalık sürecinde yer alan birçok nedensel faktör ile ilişkilidir. Bu bulgular şunları içerir:

BRD’nin Ekonomik Etkileri

Cebe Zarar: Bovine Respiratory Disease (BRD)

Derman Kimdir?

Derman Hekim çocukluğundan bu yana hayvancılığın içinde büyümüş, tecrübeli ve iyi eğitimli bir veteriner hekimdir. En büyük özelliklerinden biri iletişim gücü ve öğrendiği tüm güncel ve yeni bilgileri paylaşma isteğidir.

Derman Hekim’in en büyük tutkusu ise Türkiye hayvancılığının bereketini artırmaktır.

Her Nefeste Bereket İçin:

saglikcemberi@merck.com