KUDUZDAN ARINMIŞ BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bugün, MSD Hayvan Sağlığı olarak, toplamda üç milyon doz NOBIVAC® aşısı bağışlayarak kuduza karşı mücadelede önemli bir dönüm noktasında olduğumuzu paylaşmaktan gurur duyuyoruz. MSD Hayvan Sağlığı, 20 yılı aşkın süredir kuduz kontrolü araştırmalarına, çok gerekli olduğu halde, aşıya erişimi olmayan bölgelerde toplu köpek aşılamalarına ve Hindistan, Malavi gibi yüksek risk taşıyan bölgelerdeki bilinçlendirmeye yönelik eğitim girişimlerine destek veriyor.

Kuduz, % 99,9 ölüm oranıyla dünyadaki en eski ve en ölümcül hastalıklardan biridir. Köpeklerin en az yüzde 70’inin aşılanması, hem hayvanlarda hem de insanlarda hastalığı ortadan kaldırmak için kanıtlanmış etkili bir yol olmuştur. Bunun dışında, aşılamanın, güvenli ve sağlıklı bir köpek popülasyonu oluşturma ve insan kuduz vakalarını azaltmak yararları da vardır.

Afya Projesi Kurucusu ve Glasgow Üniversitesi Biyoçeşitlilik, Hayvan Sağlığı ve Karşılaştırmalı Tıp Ensititüsü Öğretim Görevlisi Dr. Sarah Cleaveland, konuya dair şu açıklamayı yapıyor: “Araştırmalarımız, dünyanın diğer bölgelerinde, benzer ve daha büyük ölçekli eliminasyon programları için belirti temeli oluşturan kuduz transmisyonu ve distemper epidemiyolojisi için güçlü veri oluşturulmasına büyük katkı sağlıyor. Kuduz, önlenebilir ve tamamen ortadan kaldırılabilir. Veterinerler ve diğer sağlık çalışanları beraber çalışarak bir fark yaratabilirler.”

1996’da başlatılan ve MSD Hayvan Sağlığı’nın da katıldığı uzun soluklu bir araştırma projesine göre, Serengeti’deki evcil köpeklerin aşılanması ile, kuduzun bulaşma olasılığı kontrol altına alınabilir ve en nihayetinde de tamamen yok edilebilir; böylelikle vahşi doğa, evcil hayvanlar ve yerli halk da korunabilir.

Her yıl 59 bin kişinin kuduzdan öldüğü tahmin ediliyor ve kuduz ölümlerinin yüzde 40’ını, 15 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. Zoonotik bir hastalık olarak bilinen kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşırken, insan vakalarının yüzde 99’u kuduz köpek ısırıklarından kaynaklanıyor.

MSD Hayvan Sağlığı Global Direktörü David Sutton, konuyla ilgili “Bu araştırmaya verdiğimiz uzun soluklu destek ve aşı tedariğimizle gurur duyuyoruz. Bütün bunlar, Daha Sağlıklı Hayvanlar için Bilim, sözümüze bağlılığımızı gösteriyor.” açıklamasında bulundu.