MSD Hayvan Sağlığı, “Tüm Canlıların Sağlığı için Dışarı Çık” Çağrısında Bulunuyor

MSD Hayvan Sağlığı çalışanları, Maçka Demokrasi Parkı’nı temizleyerek Tek Sağlık hakkında bilgilendirme ve farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

Basın Bülteni


MSD Hayvan Sağlığı, “Tüm Canlıların Sağlığı için Dışarı Çık” Çağrısında Bulunuyor

Tek Sağlık yaklaşımı; insanların, hayvanların ve çevrenin sağlığının birbiriyle bağlantılı olduğunu ve tüm canlıların refahını ancak birlikte sürdürebileceğimizi ifade ediyor. Bu yaklaşımla yola çıkan MSD Hayvan Sağlığı da, ortak geleceğimizi birlikte koruyabilmek için dışarı çıkma ve temiz bir çevreye katkıda bulunma konusunda küresel bir çağrı yapıyor. Bu kapsamda MSD çalışanları, Maçka Demokrasi Parkı’nı temizleyerek Tek Sağlık hakkında bilgilendirme ve farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

Dünyanın öncü hayvan sağlığı şirketi MSD Hayvan Sağlığı, Tek Sağlık çağrısında bulunan yeni bir küresel girişim başlattı. Tek Sağlık yaklaşımı, artan dünya nüfusunun yarattığı sağlık, çevre ve gıda krizlerine karşı ancak insanların, hayvanların ve çevrenin sağlığına birlikte odaklanarak problemlere çözüm üretebileceğimizi ortaya koyuyor. Bu kapsamda hayata geçirilen projede, MSD’nin hayvan sağlığı ve insan sağlığı organizasyonlarındaki çalışanları, “Tüm Canlıların Sağlığı için Dışarı Çık”  çağrısıyla, Maçka Demokrasi Parkı’ndaki çöpleri topladı ve Tek Sağlık konusunda hayvan sahipleri ve diğer park sakinlerine bilgilendirme çalışması yaptılar. 

Küresel salgın günlük yaşamı ve hayvanlarımıza bakım rutinimizi değiştirdi. Pandemi nedeniyle yaşanan kısıtlamaların ardından insanlar ve evcil hayvanları artık açık havada daha önce hiç olmadığı kadar çok vakit geçiriyor. Bunun sonucunda çevreyi temiz tutmak Dünyamızın geleceğinin yanı sıra insanların, hayvanların fiziksel ve ruhsal sağlığı için de son derece önemli hâle geldi. “Tüm Canlıların Sağlığı için Dışarı Çık” çağrısı bireylere, yaşadıkları yerlerde hayvanlar ve sahipleri arasında popüler olan parklar, yürüyüş yolları ya da sahiller gibi açık hava alanlarını temizleyerek Tek Sağlık anlayışına katkıda bulunmaya davet ediyor. 

Tek Sağlık anlayışı ile girişilen çabaların dünya üzerinde yaşayan her canlının daha sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlayacağını ifade eden MSD Hayvan Sağlığı Genel Müdürü Burhan Hacı, “İnsanların, hayvanların ve çevrenin sağlığı birbirine bağlı ve birinin sağlığı risk altındayken, diğer canlıların sağlığı da risk altında olabilir. Bu tür yeni sağlık sorunları ile artan riskler ve savunmasızlığımız, MSD Hayvan Sağlığı olarak her canlının yararına insan, hayvan ve çevre sağlığına yönelik entegre bir yaklaşım olan Tek Sağlık anlayışına odaklanmamızı sağladı. Tek Sağlık; insanlar, hayvanlar ve çevremizin sağlık sorunlarını önleme, tespit etme ve bunlara yanıt vermeye dayalı disiplinlerarası iş birliğini önemseyen bir yaklaşım. Daha sağlıklı bir gelecek için doktorlar, veteriner hekimler, hemşireler, halk sağlığı uzmanları, epidemiyologlar, tarım işçileri, ekolojistler, vahşi yaşam uzmanları ve endüstrinin yanı sıra politika yapıcılar, topluluklar ve hatta evcil hayvan sahipleri arasında bir farkındalık ve iş birliği gerekiyor. Hiçbir kişi, kuruluş veya sektör bu sorunları tek başına çözemez. Her geçen gün büyüyen ortak sağlık sorunlarını belirlemek ve bunlara yanıt vermek kolektif bir çalışma gerektiriyor. MSD Hayvan Sağlığı olarak bu kolektif çalışmaya öncülük ederek tüm canlıların ortak geleceği ve sağlığı için çaba sarf ediyoruz”, dedi.

Proje hakkında bilgi veren MSD Hayvan Sağlığı Evcil Hayvan İş Birimi Müdürü Cenk Tepe,  “İnsanların, hayvanların ve Dünyamızın sağlığını, geleceğini tehdit eden çöplere karşı küresel bir temizlik girişimi başlattık. MSD Hayvan Sağlığı olarak tüm paydaşlarımızı sağlık için dışarı çıkmaya, bir adım daha atmaya ve çevremizi, Dünyamızı daha yaşanabilir kılmak için sorumluluk almaya davet ediyoruz. Bu davetin öncülüğünü yapmak adına da hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı birimlerinden çalışanlarımızın katılımıyla sahaya indik. Geleceğimiz için İstanbul’da hayvanlarımız ile vakit geçirmekten keyif aldığımız kamusal mekanlardan biri olan Maçka Parkı’nı temizledik. Pandemi süreci ile birlikte sağlıklı yaşamın ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımıza iyi gelen doğanın değerini çok daha iyi anladık. Bu değeri korumaya ve tüm canlıların sağlığı için çabalamaya devam edeceğiz”, dedi. 

MSD Hayvan Sağlığı Hakkında

Dünyada önde gelen biyofarmasötik şirketi olan MSD, 130 yıldır, pek çok zorlu hastalığa karşı ilaç ve aşı geliştirerek yaşam için keşfediyor. MSD Hayvan Sağlığı ise, Kenilworth, N.J., ABD merkezli Merck & Co., Inc. Şirketinin global hayvan sağlığı birimidir. MSD “Daha Sağlıklı Hayvanlar İçin Bilim®” vizyonu doğrultusunda hayvanları iyileştirmek ve daha sağlıklı olmalarını sağlamak üzere çalışmakta; veteriner hekimler, çiftçiler, evcil havyan sahipleri ve hükümetlere, veterinerlik ürünleri, aşılar ve sağlık yönetim çözümlerinin yanı sıra, dijital kimlik ve izleme ürünleri gibi hizmetlerden oluşan geniş bir portföyde hizmet sunmaktadır. Hayvanların sağlığını, refahını ve performansını korumayı ve geliştirmeyi amaçlayan MSD Hayvan Sağlığı, dinamik ve kapsamlı Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra modern ve küresel tedarik zincirine de büyük yatırımlar yapmaktadır. 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin ürünleri yaklaşık 150 pazarda satılmaktadır. 

Türkiye hayvan sağlığı pazarına 30 yıldan uzun bir süredir hizmete devam eden MSD Hayvan Sağlığı, 2017 yılında gerçekleştirdiği yatırımla Türkiye’de veteriner ilaçları üretimine başlayarak hayvan sağlığını geliştirmeye yönelik taahhüdünü daha da ileriye taşımıştır. Bu üretim yatırımı ile genişleyen ürün portföyü ile MSD Hayvan Sağlığı Türkiye’nin yanı sıra önemli ihracat pazarlarında da hayvanların sağlık ve refahının iyileştirmeye devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için www.msd-hayvan-sagligi.com adresini ziyaret edebilir veya Facebook , Instagram ve LinkedIn üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.